کاتلین چیست؟ چگونه اپلیکیشن بسازیم؟

۴ بهمن ۱۳۹۸ سورس آباد

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟

اگر شما اندروید را دوست دارید و میخواهید اپلیکیشنی با آن ایجاد کنید، زبان برنامه نویسی کاتلین (Kotlin) انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. به نظر می رسد که این زبان امروزه به یکی از رقبای سرسخت زبان “Java”  تبدیل شده است. اگر به گذشته برگردیم، زبان جاوا تنها زبان مورد نظر برای ایجاد برنامه های اندرویدی بود. و این بیشتر به دلیل ویژگی های این زبان و همچنین میزان محبوبیت آن بود.

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟

در سال ۲۰۱۷ گوگل اعلام کرد که از زبان کاتلین برای توسعه ی برنامه های اندرویدی به صورت رسمی پشتیبانی میکند. این برای بسیاری از افرادی که از زبان جاوا متنفر بودند بسیار خوشایند بود.

بنابراین در این مقاله، ما در سایت سورس آباد دلایلی را مطرح خواهیم کرد که نشان میدهد چرا باید زبان برنامه نویسی “Kotlin” را یاد بگیریم.

اما بیایید اول ببینیم این زبان چه تعریفی از خود ارائه میدهد:

Kotlin یک زبان برنامه نویسی statically typed است و این بدان معنی است که نوع متغیر های خود را در زمان کامپایل مشخص میکند. این زبان بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می شود و همچنین می تواند به شکل سورس کد جاوا اسکریپت کامپایل شود و یا از زیرساخت کامپایلر LLVM استفاده کند. توسعه اولیه این زبان برنامه نویسی کاتلین توسط یک تیم برنامه نویسی به نام JetBrains در سنت پترزبورگ، روسیه انجام شده است.

چرا این زبان ایجاد شد؟

زبان برنامه نویسی کاتلین برای طراحی و توسعه اپ اندروید

تصور کنید که زبان “جاوا” اتومیبلی است که دارای موتوری سریع و قابل اعتماد است و دارای چرخ هایی شگفت انگیز و شاسی فوق العاده ایست. اما ممکن است در ویژگی هایی دیگری همچون راحتی، سیستم صدای بلند، کابینی بدون صدا و … کمبود هایی داشته باشد.

زبان برنامه نویسی کاتلین دارای ویژگی های فوق العاده ای است. این زبان ویژگی های اساسی زبان جاوا را ارائه میدهد اما همچنین برخی از ویژگی های اضافی که در بالا ذکر شد را نیز داراست مانند سیستم صوتی عالی، صندلی راحت و بی صدا بودن کابین. این زبان برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ توسط JetBrains معرفی شد. این زبان، و ویژگی ها آن نظر بسیاری را به خود جلب کرد.

دلیل انتخاب Kotlin

همان‌گونه که اشاره کردیم، میزان استقبال از کاتلین متوقف نخواهد شد. مزیت عمده زبان برنامه نویسی کاتلین نسبت به جاوا در تعداد خطوط کدنویسی است که به شکل چشم‌گیری کمتر هستند. کامپایلر آن نیز به‌طور خودکار قادر است فرآیند استنتاج نوع‌ متغیرها را به خوبی انجام دهد که همین موضوع به میزان قابل توجهی از اتلاف وقت صرفه‌جویی کرده و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. ده‌ها منبع مفید برای یادگیری کاتلین روی بستر اینترنت قرار دارند.

ویژگی های زبان برنامه نویسی کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین برای سیستم عامل اندروید

با وجود اینکه ممکن است از این حقیقت آگاه باشید که زبان برنامه نویسی کاتلین از جاوا بهتر است لیستی از ویژگی های این زبان را در اینجا آورده ایم. این ویژگی ها به این زبان کمک کرده است که از رقیبانش سبقت بگیرید:

 • سورس باز بودن: این زبان یک زبان برنامه نویسی منبع باز است. همچنین دارای ابزاری به نام one-click است که به برنامه نویس امکان می دهد کد های فعلی جاوا را به سادگی به کاتلین تبدیل کند.
 • قابلیت همکاری: قابلیت همکاری گسترده با جاوا بسیاری از توسعه دهندگان را جذب می کند و آنها را مجبور به یادگیری کاتلین می کند. زبان کاتلین بر روی ماشین مجازی جاوا که با عنوان JVM شناخته میشود اجرا می شود.
 • توابع Extension: میتوان توابعی را بدون تغییر در سورس کد کلاس ها، به آنها اضافه کنیم. این توابع در زبان های برنامه نویسی با عنوان توابع Extension شناخته میشوند.
 • کد کمتر: کاتلین دارای ویژگی های هوشمندی نیز هست. برای مثال اگر چیزی در کد نویسی فراموش کنید، آن را به صورت خودکار تکمیل می کند. به طور خلاصه، شما باید درباره کد باقی مانده نگران نباشید.
 • جذاب تر: با استفاده از زبان برنامه نویسی کاتلین میتوان اپلیکیشن های اندرویدی جذاب تری نسبت به جاوا نوشت. در کاتلین، می توانید کد های واضح تر و موثرتری بنویسید که اشکالات کمتری دارند.

چرا زبان برنامه نویسی کاتلین در برنامه‌نویسی اندروید از جاوا جلو گرفته است؟

اگر به دنیای برنامه‌ نویسی موبایل وارد شوید زبان‌های برنامه‌ نویسی بزرگی همچون جاوا، سوئیفت، آبجکتیو سی، سی شارپ، جاوااسکریپت و کوتلین را مشاهده می‌کنید که در زمینه توسعه برنامه‌های موبایل به کار گرفته می‌شوند. همان‌گونه که در گراف زیر مشاهده می‌کنید، سوئیفت باعث شده است تا شتاب توسعه برنامه‌های iOS بیشتر شده و عملا زبان آبجکتیو سی به حاشیه رانده شود.

درست پس از پایان یافتن کنفرانس I/O گوگل نمودار رشد زبان کاتلین شتاب عجیبی به خود گرفت و ناگهان بر تعداد توسعه‌دهندگانی که کاتلین را برای برنامه‌نویسی اندروید انتخاب کردند افزوده شد. به دلیل این‌که هیچ‌ توسعه‌ دهنده‌ای علاقه ندارد عقب‌تر از همتایان خود حرکت کند. از منظر جغرافیایی اغلب برنامه‌ نویسان اندروید ساکن آسیا هستند، اما آمارها نشان می‌دهد که توسعه‌ دهندگان امریکایی نیز تا چند وقت دیگر به شکل گسترده‌ای از کاتلین استفاده خواهند کرد.

از زبان برنامه نویسی کاتلین در کجا ها می توان استفاده کرد؟

از کاتلین می توانید برای هر نوع برنامه نویسی چه در سمت سرور و client و چه اندروید استفاده کنید. با کمک Kotlin/Native شما می توانید از پشتیبانی مک و IOS نیز بزودی بهره مند شوید. بیشتر افراد از کوتلین برای موبایل و تحت وب استفاده می کنند و برای برنامه نویسی سمت Client از جاوا اسکریپت و جاوا Fx استفاده می شود. Data science نیز جزو گزینه های موجود است.

Kotlin برای توسعه سرور

کاتلین سازگار با JVM است و به همین علت می توانید از هر فریم ورک موجود مانند Spring Boot، vert.x یا JSF استفاده کنید. علاوه بر این، فریم ورک خاصی در کوتلین مانند Ktor وجود دارد.

Kotlin برای توسعه وب

شما می توانید از kotlin js نه تنها برای کدنویسی در سمت سرور بلکه برای client نیز استفاده کنید. کمترین از تعاریف موجود در definitely Typed استفاده می کند تا دستور های رایج در کتابخانه های جاوا را اجرا کند. ابن برنامه با سیستم های ماژولی مپل AMD و common js نیز هم خوانی دارد.

Kotlin برای توسعه دسکتاپ

 همچنین شما می توانید از هر فریم ورک رابط کاربری جاوا مانند JavaFx، Swing یا دیگر استفاده کنید. علاوه بر این، فریم ورک خاص Kotlin مانند TornadoFX وجود دارد.

Kotlin برای توسعه بومی (Kotlin / Native)

Kotlin / Native در حال حاضر در حال بررسی است. Kotlin / Native کاتلین را به کد های native کامپایل می کند که این کدها می تواند بدون VM (ماشین مجازی) اجرا شود. پیشن مایش این فناوری منتشر شده است اما هنوز آماده تولید نیست و در حال حاضر تمام سیستم عامل ها برای پشتیبانی از آن مورد هدف نیستند.

Kotlin برای توسعه اندروید

زبان برنامه نویسی کاتلین Kotlin برای طراحی اپلیکیشن اندروید

Kotlin به عنوان یک زبان درجه اول در اندروید پشتیبانی می شود. صدها برنامه کاربردی که از Kotlin برای اندروید استفاده می کنند که به چند مورد از آن‌ها اشاره می کنیم:

اپلیکیشن هایی که با این زبان نوشته شده اند

زبان برنامه نویسی کاتلین برای اندروید

Pinterest: این سرویس محبوب اشتراک گذاری تصویر و خدمات رسانه های اجتماعی اکنون از کاتلین به جای جاوا استفاده می کند. چیزی که ممکن است به نظر شما کمی شگفت انگیز به نظر برسد این است که زبان برنامه نویسی کاتلین “Kotlin” در چنین برنامه ی محبوبی با این همه کاربر، حتی قبل از اینکه گوگل اولین پشتیبانی از این زبان را اعلام کرد، مورد استفاده قرار گرفته است.

Coursera: برخی از شما ممکن است در مورد این سرویس آنلاین چیز هایی بدانید. Coursera دوره های آنلاین برگزار شده توسط برخی از دانشگاه ها و موسسات مشهور مانند استنفورد و ییل را ارائه می دهد. این سرویس آنلاین نیز از زبان کاتلین استفاده میکند.

Trello: این برنامه در حال حاضر متعلق به Atlassian است. Trello یک برنامه مدیریت شناخته شده پروژه است. آنها برای برنامه اندروید خود در فروشگاه play store از کاتلین استفاده کرده اند. این یک نشانه خوب است؛ آنها همچنین کد جاوا خود را با kotlin جایگزین کردند.

Basecamp3: برنامه تجاری معروف Basecamp3 کد نویسی خود را نیز با زبان برنامه نویسی کاتلین انجام داده است. این برنامه به کسب و کارهای کوچک کمک می کند تا رشد کنند. این برنامه به طور کامل در کاتلین نوشته شده است و توسعه دهندگان آن ادعا می کنند که این تغییر باعث افزایش درآمد سازمان شان میشود.

بنابراین، استفاده ی برنامه ها و وب سایت های محبوب از این زبان، میتواند خود دلیلی برای قدرتمند بودن این زبان باشد.

چرا زبان برنامه نویسی کاتلین؟

 • مختصر است

به شدت میزان کدهای boilerplate را کاهش می دهد.

boilerplate چیست: به کدهایی گفته می شود که در جاهای مختلف برنامه تکرار می شوند.

 • امن است

برای مثال کاتلین از برنامه شما در برابر عملگرهای null محافظت می کند!

 • سازگار است

استفاده از کتابخانه های موجود JVM، Android و مرورگر برای کاتلین مانند آب خوردن است!

 • دارای ابزارهای قدرتمند برنامه نویسی است

از هر IDE جاوا می توانید برای توسعه کدهای kotlin استفاده کنید، حتی command line !

یک نمونه کد ساده با زبان برنامه نویسی کاتلین:

package hello

fun main(args: Array<String>) {
  println("Hello World!")
}

یک مثال oop با زبان برنامه نویسی کاتلین کاتلین:

class Greeter(val name: String) {
  fun greet() { 
   println("Hello, $name")
  }
}


fun main(args: Array<String>) {
  Greeter(args[0]).greet()
} 

یک مثال android activity با زبان برنامه نویسی کاتلین:

import kotlinx.android.synthetic.main.activity_main.fab
        
class MainActivity : AppCompatActivity() {
  override fun onCreate(savedInstanceState: Bundle?) {
    ...
    fab.setOnClickListener {

      toast("Hello!")
    }   

  }
}

یک مثال سازنده جدول HTML با زبان برنامه نویسی کاتلین:

val data = mapOf(1 to "one", 2 to "two")

createHTML().table {
  for ((num, string) in data) {
    tr {
      td { +"$num" } 
      td { +string }
    }
  }
}

IDE هایی که از زبان برنامه نویسی کاتلین پشتیبانی می کنند:

 • IntelliJ IDEA
 • Android Studio
 • Eclipse
 • Compiler به تنهایی

این هم نرم افزار آنلاین کدنویسی کاتلین است که می توانید کدهای جاوای خود را آنلاین تبدیل به کاتلین کنید:

کدنویسی آنلاین کاتلین

منابع مختلف برای یادگیری برنامه نویسی کاتلین

منابع یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین برای اندروید

همانند هر زبان دیگر، منابع بسیاری برای یادگیری کاتلین وجود دارد. شما می توانید این زبان را با استفاده از کلاس های متعدد در شهر خود بیاموزید یا در دوره های آنلاین در اینترنت شرکت کنید. مزیت اصلی دوره های آنلاین این است که آنها آموزش های رایگان ارائه می دهند. این باعث می شود که شما بدون هیچ هزینه ای این زبان را فرا بگیرید. 

بنابراین در اینجا برخی از بهترین منابع آنلاین موجود را فهرست میکنیم :

نتیجه گیری

زبان کاتلین از کاربرد دو سویه bi directional usage پشتیبانی میکند. یعنی شما به راحتی میتوانید کدهای خودتون رو از جاوا به کاتلین و بالعکس تبدیل کنید . همچنین کاتلین از تمام ویژگی ها و ابزار های اندروید استودیو به خوبی پشتیبانی میکند و با آن سازگار است . کاتلین همه کارها را برای کوچ راحت از جاوا به کاتلین و یا استفاده همزمان از این دو زبان برنامه نویسی را برای شما فراهم کرده است و با توجه به ویژگی های که دارد یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین را بسیار راحت کرده است. برای یادگیری این زبان قدرتمند می توانید آموزش کامل کاتلین را در سایت سورس آباد تهیه فرمایید. پس همین الان یادگیری را شروع کنید!

سورس آباد

مدیر وبسایت سورس آباد، علاقه‌مند به دنیای وب، اندروید و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  © تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سورس آباد می باشد.

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!