اهمیت رابطه کاربری در برنامه نویسی اندروید

رابط کاربری اندروید درواقع همان بخشی از این برنامه نویسی است که با کاربر به صورت مستقیم ارتباط برقرار می کند. بخش گرافیکی که کاربر با آن سر و کار دارد و بخش هایی که استفاده کنندگان به صورت لمسی با آن کار می کنند نیز بخش هایی از رابط کاربری به حساب می آید. در این مقاله از سورس آباد قصد داریم تا شما را با اهمیت و نحوه عملکرد رابط کاربری در برنامه نویسی در زمینه اندروید آشنا کنیم.  به رابط کاربری UI نیز گفته می شود و متخصصان UI کسانی هستند که به این نوع طراحی ها می پردازند.

رابط کاربری اندروید

تمام قسمت هایی که شما به عنوان کاربر امکان برقراری ارتباط با آن را دارید، در محدوده رابط کاربری قرار می گیرد. در ابتدا باید بدانید که این نوع رابط کاربری که مخصوص سیستم عامل گوشی و تبلت است با رابط کاربری لپ تاپ ها تفاوت های عمده ای دارد. حتی در گوشی های متنوع با سایزهای مختلف صفحه نمایش نیز طراحی های متفاوتی در نظر گرفته می شود تا در نهایت کاربر در هنگام استفاده از سیستم عامل با مشکلی مواجه نشود.

چرا طراحی UI از اهمیت بالایی برخوردار است؟

با پیشرفت های روز افزونی که در قرن اخیر رخ داده است، معمولا افراد تمایل دارند تا با گذران کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب خود برسند. این امر در مورد جستجوهای اینترنتی، گشت و گذار در وبسایت ها و حتی گردش میان برنامه های گوشی تلفن نیز صادق است. کاربران ابزار آلات الکترونیکی می خواهند تا تجربه سریع و با کیفیتی داشته باشند.

اهمیت رابط کاربری اندروید

در این گونه مواقع همه نگاه ها به سمت و سوی رابط های کاربری برخواهد گشت. استفاده ماهرانه از طراحی های UIو UX باعث می شوند تا کاربر در هنگام گشت وگذار میان برنامه های موبایل خود یا سایت های اینترنتی تجربه لذت بخشی داشته و از سرعت پاسخگویی به درخواست های وی دارای کیفیت مطلوبی باشد. در اینجا قصد داریم درباره طراحی کاربری UI اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

توسعه UI چه نتایجی دارد؟

برنامه نویسان با توسعه رابط کاربری تلاش می کنند تا تجربه کاربران را از کار با سیستم عامل بهبود ببخشند. این توسعه بیشتر در ظاهر برنامه رخ داده و با کاربران برنامه تماس مستقیمی برقرار می کند. برنامه نویس طی روند برنامه نویسی اندروید تلاش می کنند تا صفحه نمایش، دکمه ها، جای قرار گیری آن ها و هر نشانه بصری که صفحه را برای کاربر جذاب تر می کند را توسعه دهند.

توسعه رابط کاربری

این توسعه شامل بهبود ظاهر آن ها و همچنین بهبود عملکرد قسمت های مختلف برنامه است. درواقع هر بخش یا قسمتی را که شما به عنوان کاربر قادر به مشاهده و ارتباط برقرار کردن با آن باشید، رابط کاربری محسوب شده و نیاز به توسعه خواهد داشت.

تاثیر رابط کاربری در پیشرفت های اندروید

به طور کلی هدف هر برنامه یا سیستم عاملی جلب نظر کاربران و افزایش تعداد افراد استفاده کننده از برنامه است. تاثیر رابط کاربری در این زمینه بسیار بیشتر از قسمت های دیگر برنامه نویسی اندروید است. زیرا این بخش اولین محلی است که کاربر با سیستم عامل مواجه می شود. اگر در همان زمان کوتاه اولیه بتواند نظر کاربر را جلب نماید می توان این فرد را جز کاربران همیشگی این محصول دانست. با افزایش کاربران، تجارت حاصل از آن نیز گسترش خواهد یافت و طراحی رابط کاربری از مهم ترین بخش های این ماجرا است.

تاثیر رابط کاربری بر اندروید

سیستم عامل اندروید با ارائه یکی از بهترین نمونه های رابط کاربری توانسته خیل عظیمی از کاربران را جذب این سیستم عامل نماید. شرکت گوگل موفق شده تا اعتماد کاربران زیادی را در مدت زمان کوتاهی جلب نموده و استفاده از این سیستم عامل را به یک نمونه آسان و راحت کاربری تبدیل نماید.

شمار گوشی های همراه و تبلت هایی که به سیستم عامل اندروید مجهز هستند همواره در حال گسترش است. تجربه یک رابط کاربری ایده آل باعث می شود تا کاربر مدت زمان بیشتری را در سیستم عامل بگذراند و گوشی خود را به عنوان منبعی برای انجام بسیاری از امور قرار دهد.

جنبه های مهم در طراحی رابطه کاربری اندروید

  1. در طراحی UI اندروید توجه به استفاده درست رنگ ها و اندازه قلم از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه چه نمادها و دکمه هایی را برای استفاده کاربران قرار می دهید باعث می شود جذابیت کار با سیستم عامل برای آن ها افزایش یافته و کار با آن را به دیگر سیستم های عامل ترجیح دهند.
  2. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از عکس ها و زبان ساده برای بیان منظور خود در سیستم عامل استفاده کنید تا بتوانند رابطه بهتری با کاربر برقرار نمایند. هرچه این عناصر و علایم ساده تر باشد موفقیت طراحی شما بیشتر خواهد بود.
  3. یکی از قسمت های مهم در طراحی رابط کاربری در برنامه نویسی اندروید استفاده از نوتیفیکیشن های مناسب است. کاربر تمایل دارد تا در جریان همه اتفاقاتی که در گوشی همراه یا تبلت می افتد قرار بگیرد. این اتفاقات توسط این اعلان ها در نوار اعلان به اطلاع کاربر خواهد رسید.
  4. در طراحی رابط کاربری توجه به میزان کلیک کردن کاربر توجه کنید. یعنی در هنگام تعبیه کردن دکمه ها در قسمت های مختلف سیستم عامل باید حداقل فضایی که یک کاربر می تواند بدون خطا یک دکمه را لمس نماید را در نظر بگیرید. این کار باعث می شود تا کاربر در هنگام استفاده از بخش های مختلف در سیستم عامل دچار خستگی نشود.
  5. علاوه بر راحتی در استفاده از بخش های مختلف، باید بیشتر قسمت های این طراحی از جذابیت کافی برخوردار باشند تا بتوانند کاربر را مجذوب خود نمایند. استفاده از سایه روشن ها باعث افزودن جلوه های خاص به بخش های مختلف طراحی رابط شما می شود.
نکات طراحی UI در اندروید

نتیجه گیری

در نهایت می توان گفت که شما در طراحی رابط کاربری اندروید باید از عناصر و نشانه های ساده و کاربردی در سیستم عامل استفاده کنید تا کاربر در هنگام کار با آن احساس راحتی کرده و تجربه آسانی داشته باشد. همانطور که در این مقاله از سورس آباد اشاره کردیم؛ هرچه تلاش کاربر برای ارتباط برقرار کردن با سیستم عامل کمتر باشد، میزان موفقیت شما در طراحی UI در برنامه نویسی اندروید موفق تر بوده اید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *