سوئیفت چیست و ویژگی های آن کدام اند؟

۴ بهمن ۱۳۹۸ سورس آباد

زبان برنامه نویسی سوئیفت چیست؟

در این مقاله جدید از سایت سورس آباد قصد داریم شما را با واژه جدیدی بنام برنامه نویسی سوئیفت Swift آشنا کنیم، اگر علاقه مند هستید اطلاعات بیشتری درباره این زبان برنامه نویسی و ویژگی های آن بدست آورید در ادامه این مقاله همراه ما باشید. سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل ارائه شده و برای توسعه iOS ،macOS ،watchOS و tvOS استفاده می شود. سوئیفت Swift یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است همچنین سوئیفت می‌خواهد جلوی خطاهای برنامه‌نویسی را بیشتر بگیرد و امنیت بیشتری نسبت به Objective-C داشته باشد و در عین حال نگارش مختصرتر و کوتاه‌تری داشته باشد.

زبان برنامه نویسی سوئیفت Swift برای توسعهٔ سیستم عامل های ارائه شده توسط اپل به کار میرود. یکی از پرکاربردترین سیستم های در حال توسعه با این زبان IOS هست که بر روی iPhone های اپل در حال کار هستند.

زبان برنامه نویسی سوئیفت برای ای او اس

زبان برنامه نویسی سوئیفت در سال ۲۰۱۴ در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل موسوم به WWDC معرفی شد. در همان سال با ارائه یک بروز رسانی به نسخه ۱٫۲ ارتقا پیدا کرد و در سال ۲۰۱۵ مجدد در کنفرانس WWDC به نسخه ۲ بروز شد. در همان سال ۲۰۱۵ در نسخه ۲٫۲ متن باز (Open Source) شد. باز در سال ۲۰۱۵ تحت لیسانس آپاچی ۲٫۰ در ۳ دسامبر ۲۰۱۵ برای پلتفرم‌های اپل و لینوکس عرضه شد. IBM هم سایت شبیه‌ ساز سویفت خود را معرفی نمود که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند در یک سمت کد سوئیفت بنویسند و در سمت دیگر خروجی آن را مشاهده کنند.

تاریخچه زبان برنامه نویسی سوئیفت

توسعه سوئیفت در جولای سال ۲۰۱۰ توسط کریس لتنر آغاز شد که در نهایت بسیاری از دیگر برنامه نویس های Apple در آن همکاری کردند. سوئیفت ایده های خود را از زبان های Objective C ،Rust ، Haskell ، Ruby ،Python ،C# ،CLU و بسیاری از زبان های دیگر گرفت. در دوم ژوئن سال ۲۰۱۴، برنامه کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل اولین برنامه عرضه شده به صورت عمومی بود که با سوئیفت نوشته شده بود. یک ورژن Beta از سوئیفت برای توسعه دهندگان Apple در آن کنفرانس عرضه شد، اما شرکت اپل قول نداد که کد منبع ورژن نهایی سوئیفت با ورژن آزمایشی سازگاری داشته باشد. شرکت Apple برنامه ریزی کرد تا در صورت نیاز مبدل های کد منبعی را برای عرضه نسخه کامل بسازد.

یک دستورالعمل ۵۰۰ صفحه ای به نام “زبان برنامه نویسی سوئیفت” نیز در این کنفرانس عرضه شد که در فروشگاه iBooks و وبسایت رسمی آن موجود است.

نسخه ۱.۰ زبان برنامه نویسی سوئیفت در نهم سپتامبر سال ۲۰۱۴ به همراه Xcode 6.0 Gold Master برای iOS عرضه شد. سوئیفت ۱.۱ در ۲۲ اکتبر سال ۲۰۱۴ به همراه Xcode 6.1 عرضه شد. سوئیفت ۱.۲ در ۸ آوریل سال ۲۰۱۵ به همراه Xcode 6.3 عرضه شد. زبان برنامه نویسی سوئیفت ۲.۰ در کنفرانس WWDC سال ۲۰۱۵ معرفی شد و در ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۱۵ برای انتشار برنامه ها در فروشگاه App Store قرار گرفت. سوئیفت ۳.۰ در ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۶ عرضه شد.

زبان برنامه نویسی سوئیفت برای ای او اس

سوئیفت در نظرسنجی توسعه دهندگان وبسایت Stack Overflow در سال ۲۰۱۵، رتبه اول محبوب ترین زبان برنامه نویسی را کسب کرد و در سال ۲۰۱۶ رتبه دوم را به خود اختصاص داد. در طی کنفرانس WWDC سال ۲۰۱۶، شرکت اپل یک برنامه مخصوص iPad به نام Swift Playgrounds را معرفی کرد که هدف آن آموزش کدنویسی در زبان سوئیفت به افراد است. این برنامه یک محیط سه بعدی مانند بازی های ویدئویی دارد که وقتی کدها به ترتیب خاصی نوشته و اجرا می شوند، بازخورد می دهد. در ژانویه سال ۲۰۱۷، کریس لتنر جدا شدن خود از شرکت Apple را اعلام کرد تا مقام جدیدی را در شرکت Tesla Motors بپذیرد و رهبری پروژه سوئیفت بر عهده Ted Kremenek قرار گرفت.

زبان قبل از زبان برنامه نوسی سوئیفت در شرکت اپل

قبل از بوجود آمدن زبان سوئیفت، شرکت اپل از زبان Objective-C استفاده میکرد. شباهت هایی بین زبان Swift و Objective-C وجود دارد مثل:

 • انواع عددی مبنا
 • قاعده شمارشی مشابه
 • از کروشه ها برای آرایه ها استفاده می شود تا آنها را اعلام کنند و یک مقدار از یک شاخص معین را از یکی از آنها بگیرند.
 • متدهای کلاس به ارث برده می شوند، مانند متدهای Instance. Self در متدهای کلاس، همان کلاسی است که متد در آن فراخوانی شده است.

رشد بی سابقه زبان برنامه‌نویسی Swift

هنگامی که سخن از وفاداری به زبان های برنامه نویسی به میان می آید، باید اعتراف کرد که کدنویسان از بی وفاترین نوع بشر هستند! با این حال، این جمعیت بی وفا همچنان به زبان جاوا پایبند بوده اند. از طرفی دیگر، نتایج آمارهای اخیر نشان می دهد که برنامه نویسان از زبان های جدید همانند Go و زبان برنامه نویسی سوئیف (Swift) با آغوشی باز استقبال کرده و به راحتی به زبان های قبلی خود پشت کرده اند! البته برای این کار خود دلیل بسیار قانع کننده ای نیز دارند.

به هر حال در این مقاله نمی خواهیم از روابط دوستانه ی برنامه نویس و زبانش صحبت کنیم بلکه به همراه شما، آخرین رتبه بندی زبان های برنامه نویسی و میزان محبوبیت آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس با سورس آباد همراه باشید.

زبان برنامه نویسی سوئیفت برای ای او اس

پیش از ادامه باید این نکته را روشن کنیم که یکی از دلایل استقبال کدنویسان و توسعه دهندگان جهانی از زبان هایی همچون زبان برنامه نویسی سوئیفت سادگی، کارآمدی و قدرت بالای این زبان ها در پروژه های موبایل، پردازش ابری و Big Data است که امروزه به عنوان محور اصلی اکثریت پروژه های جهانی محسوب می شوند. (جهت اطلاع، Big Data به حجم عظیمی از اطلاعات گفته می شود که جهت پردازش آن ها نمی توان از روش های پردازش سنتی استفاده نمود).

یادگیری و آموزش زبان برنامه نویسی سوئیفت

اگر به دنبال یک منبع آموزشی جهت یادگیری و آموزش سوئیفت هستید میتوانید از خود iBook Store اپل یک منبع آموزش به صورت دستورالعمل ۵۰۰ صفحه بگیرید. اگر هم به دنبال یک منبع فارسی جامع و کامل برای آموزش برنامه نویسی سوئیفت (Swift) هستید پیشنهاد میکنم از دوره رایگان آموزش سوئیفت که به صورت فیلم آموزش فارسی در سایت قرار دارد استفاده کنید.

مخترع زبان برنامه نویسی سوئیفت

کریس لاتنر متولد ۱۹۷۸، یک توسعه دهنده نرم افزار آمریکایی است که بیشتر برای کار بر روی پروژه ال ال وی ام شناخته میشود و بانی اصلی آن پروژه و همینطور دیگر پروژه های مرتبط مانند کامپایلر کلنگ بود. توسعه اولین زبان برنامه نویسی سوئیفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنرآغاز شد و بعدا با همکاری برنامه نویس های اپل ادامه پیدا کرد.

مسئول جدید پروژه زبان برنامه نویسی سوئیفت در شرکت اپل

Ted Kremenek رهبر جدید پروژه زبان برنامه نویسی سوئیفت که بعد از پیوستن کریس لاتنر به شرکت Tesla Motors به مقام رسید.

مزایای زبان برنامه نویسی سوئیفت

در بخش های قبلی شما آشنایی کاملی با زبان سوئیفت پیدا کرده اید و حال وقت آن رسیده تا شما با موارد جزئی و یا مزایای اصلی این زبان برنامه نویسی آشنا شوید. برای درک راحت تر و بهتر این ویژگی ها ما در قسمت بعدی برای شما دسته بندی هایی را ایجاد کرده ایم و در ادامه برای هرکدام از آنها توضیح مختصری داده شده است.

خلاقانه بودن زبان برنامه نویسی سوئیفت

تا همین اواخر زبان objective c محبوبترین زبان در بین زبان های ios بود. اما به تازگی زبان تازه سئیفت طرفداران بسیاری را نزد برنامه نویسان موبایل از آن خود کرده است. بهترین بخش سوئیفت این است که زراحی شده تا پیشرفته تر و تعاملی تر شود. اینده درخشانی که مرهون همین عوامل است. بدون تردید توسعه آپ های ios توسط سوئیفت صورت میپذیرد. این زبان به دلیل نو بودن خلاقانه نیز هست و شما با یادگیری آن میتوانید با خلاقیتی که از خود نشان میدهید از آن استفاده ببرید و برنامه های جدید و متنوعی را تولید نمایید.

قدرتمند و سریع

به دلیل دقیق و ساده بودن زبان سوئیفت میتوانید کدهای نا امن را از بین ببرید. بدین ترتیب شناسایی ایرادات برنامه به آسانی صورت میپذیردعلاوه بر این زبان سوئیفت بشکل خودکار حافظه سیستم را مدیریت می نماید.

کدهای ساده

نقطه قوتی که از نظر توسعه دهندگان اپلیکیشن ها متوجه زبان سوئیفت است، این مورد است که زبان سوئیفت نیاز به منابع کد طولانی یا source code ندارد. بدین ترتیب میتوانید زمان کمتری را برای تولید کدهای خود و در نتیجه آن اپلیکیشن صرف نمایید. بدین ترتیب میتوانید با سرعت بیشتری نسبت به تولید اپلیکیشن اقدام نمایید. علاوه بر این، نکته جالبی که در زبان سوئیفت به چشم میخورد، قابلیت استفاده از ایموجی ها در بدنه کدهای خود است.

زبان بالغ

زبان سوئیفت علیرغم نو بودن، از زبان های قدیمی تلفیق شده است. بنابراین زبان سوئیفت زبانی توسعه یافته و قدرتمند است و تمامی ویژگی های قوی دیگر زبان های برنامه نویسی را به ارث برده است.

امنیت بالا

تیم زبان سوئیفت کاملا بر امنیت متمرکز است. بنابراین در زمان کد نویسی در زبان سوئیفت به هیچ کد نا امنی برخورد نخواهید کرد و خواهید توانست از قراردادهای مدرن برای کمک نمودن به حفظ امنیت برنامه خود استفاده نمایید.

نتیجه گیری

با توجه به محبوبیت روز افزون زبان سوئیفت و استفاده آن در برنامه های اپل و با توجه به اینکه شرکت اپل نیز به سوئیفت وفادار است و آپ های موبایل ios توسط زبان سوئیفت طراحی میشوند، یکی از زبان هایی که برای یادگیری به شما توصیه میشود، همین زبان سوئیفت است. امیدواریم کوتاه و مفید توانسته باشیم توضیح دهیم که زبان سوئیفت چیست. برای یادگیری زبان سوئیفت می توانید در آموزش های سایت سورس آباد شرکت کنید و مقاله های مرتبط را بخوانید. ما در کنار شماییم و شما را یاری می کنیم.

سورس آباد

مدیر وبسایت سورس آباد، علاقه‌مند به دنیای وب، اندروید و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

 1. Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  • سورس آباد گفته :
   ۱۵:۲۱103 ۱۳۹۸/۱۱/۲۷

   با سلام و احترام
   از نظر خوب شما سپاس گذاریم. انجام وظیفه بوده، بزودی دوره صفر تا صد برنامه نویسی ios بصورت پروژه محور در سایت منتشر می شود.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
© تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سورس آباد می باشد.

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!