امنیت در برنامه نویسی IOS

۲۸ آذر ۱۳۹۸ سورس آباد

سایت سورس آباد با ارائه این مقاله سعی دارد تا امنیت در برنامه نویسی را ارتقا داده و برنامه نویسان مبتدی را در راه رسیدن به امنیت IOS یاری نماید. در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با امنیت IOS و روش های ایجاد آن آشنا نماییم. ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید تا مفاهیم اولیه در امنیت برنامه نویسی را بررسی نماییم.

امنیت در برنامه نویسی


امنیت یکی از مهم ترین گام های توسعه هر نرم افزاری است. در برنامه نویسی نیز توجه بسیاری به این مساله می شود. به طوریکه برنامه نویس در هنگام نوشتن کدها تلاش می کند تا برنامه را دربرابر حمله هکرها و ویروس های مخرب ایمن سازد. امنیت در تمام سطوح برنامه نویسی اجرا می شود. حتی اگر نوشتن یک اسکریپت ساده بوده یا برنامه ای مربوط به یک تجارت عظیم باشد.

امنیت از کجا آغاز می شود؟

برخلاف سایر توسعه دهنده ها، امنیت IOS چیزی نیست که بتوان آن را بعد از اتمام برنامه نویسی به کار اضافه کرد. بلکه برنامه نویس در هنگام کنارهم چیدن کدها باید امنیت اجرایی آن ها را نیز تامین کند. درواقع برنامه نویس باید در ابتدا انواع تهدیدهایی که ممکن است امنیت IOS را به خطر بیاندازد شناسایی کرده و راهکارهای افزایش ایمنی را به کار خود بیافزاید.

 امنیت از کجا آغاز می شود

برنامه نویس با ایجاد یک مدل از تهدیدات موجود برای سیستم عامل می تواند مسیر ارتقای امنیت را برای خود شفاف تر کند. این مدل علاوه بر نمایش خطرات، باید راهکارهای مبارزه با این حملات را به شما نشان داده تا آن را در کدنویسی سیستم عامل اجرایی کنید.

میزان امنیت IOS

تمام سیستم های عامل به صورت مداوم در حال تقویت امنیت خود هستند و برنامه هایی را بروزرسانی می کنند تا آسیب پذیری های احتمالی خود را برطرف نمایند. این سیستم عامل به صورت ایمن طراحی و برنامه نویسی شده است و برای ارتقا ایمنی خود از برنامه هایی نظیر SandBox و امضای کد نیز استفاده می کند. لایه های دفاعی این سیستم قابل قبول بوده و دائما در حال انتظار به روزرسانی های برنامه های امنیتی خود می باشند.

سطح امنیت در برنامه نویسی

با وجود این سطح از امنیت IOS بازهم باید بگوییم که این سیستم ها دائما مورد حمله هکرها و بدافزار ها قرار می گیرند. مهاجمان همواره به دنبال آسیب ها و روزنه هایی برای نفوذ به این سیستم ها هستند. از طرفی همواره خسارت های سنگین شامل خسارات های مالی نیستند بلکه از دست رفتن برخی اطلاعات ارزشمند می تواند به مراتب پر ضرر تر باشد. بنابراین می توان گفت که هیچ بستری به طور کامل امن نیست وخود شما در درجه اول باید مراقب اطلاعات ارزشمندتان باشید.

مراحل ایمن سازی IOS

برای ارتقای امنیت IOS مراحلی وجود دارد که توسعه دهندگان یا برنامه نویسان آن را برای افزایش ایمنی سیستم عامل به کار می برند. در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

مراحل ایمن سازی

حفاظت از اطلاعات شخصی کاربر

زمانی که کاربر تصمیم می گیرد تا از سیستم عاملی استفاده کند، درواقع به این سیستم اعتماد کرده و اطلاعات شخصی خود را در اختیار آنها قرار می دهد. در درجه اول برنامه نویس باید توجه داشته باشد که فقط اطلاعاتی را از کاربر دریافت می کند که به آن نیاز خواهد شد. سپس باید این اطلاعات را در محلی امن ذخیره کرده و از دسترسی مهاجمان حفظ نماید.

حفاظت از اطلاعات شخصی

اعتبار سنجی منابع ناشناس

درصورتیکه دستگاه به اینترنت متصل شود، سیستم عامل با دنیایی از اطلاعات و منابع ناشناخته روبرو خواهد شد. برای ارتقای امنیت IOS سیستم باید همواره این منابع را شناسایی کرده و اعتبار آن ها را بسنجد تا کاربر ناخواسته طعمه مهاجمان نشود. اگر شما به صورت دستی تمایل به غیرفعال کردن این گزینه های امنیتی داشته باشید، باید عواقب ناشی از احتمال سرقت اطلاعات را نیز بپذیرید.

انتقال امن

گاهی پیش می آید که کاربر تمایل دارد از طریق اینترنت اطلاعات را دریافت یا منتشر نماید. در این هنگام فراهم کردن مسیر و روشی امن و مطمئن برای این انتقال به عهده سیستم عامل است. این مسیر امن مانع ورود دسترسی های غیرمجاز خواهد شد و داده ها در طول جابجایی دست نخواهند خورد.

انتقال فایل

اهمیت به روزرسانی در ارتقای امنیت IOS

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، آسیب ها و ریسک های موجود در سیستم عامل فراوان هستند. بسیاری از مهماجمان در کمین بوده تا با یافتن این شکاف های امنیتی، راه را برای خود باز کرده و منابع خود را بهره برداری نمایند. بنابراین برنامه نویسان باید به گونه ای عمل کنند که همواره به روزرسانی های مناسبی در زمینه امنیت IOS ارائه دهند تا این شکاف ها برطرف شده و امنیت سیستم عامل افزایش یابد.

بروزرسانی

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا مفهوم امنیت سیستم عامل را به شما معرفی نموده و اهمیت این مساله را بررسی کنیم. همانطور که اشاره کردیم امنیت باید در مراحل ابتدایی کدنگاری مورد توجه برنامه نویسان قرار گرفته و در توسعه سیستم عامل همواره به دنبال ارتقای این امنیت باشند. شما با مطالعه دیگر مطالب مرتبط با امنیت یا برنامه نویسی IOS می توانید آگاهی و دانش لازم در این زمینه را کسب کنید.

سورس آباد

مدیر وبسایت سورس آباد، علاقه‌مند به دنیای وب، اندروید و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :
    © تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سورس آباد می باشد.