امنیت در برنامه نویسی اندروید

در این مقاله سعی داریم تا شما را با مبانی اولیه امنیت در برنامه نویسی اندروید آشنا کنیم. شما با مطالعه این مقاله در سایت سورس آباد قادر خواهید بود تا میزان امنیت برنامه خود را شناسایی کرده و در جهت ارتقا آن تلاش نمائید. از سایر مقاله سایت سورس آباد می توانید برای آموزش در زمینه برنامه نویسی اندروید استفاده کرده و با مفاهیم اولیه برنامه نویسی اندروید آشنا شوید.

اندروید یکی از سیستم های عامل پرکاربرد با هسته لینوکس است. امنیت یکی از مهم ترین مقوله ها در طراحی هر نوع برنامه ای است. اندروید به گونه ای برنامه نویسی شده که امکان استفاده از برنامه های دیگر در این سیستم عامل محدودیتی ندارد و برای هر نوع گوشی یا تبلتی قابل استفاده است. بنابراین با وجود این عدم محدودیت، امنیت در این برنامه مساله مهمی است که همواره مورد توجه برنامه نویسان قرار دارد.

امنیت در برنامه نویسی اندروید

امنیت در برنامه نویسی اندروید چیزی نیست که پس از ساخت و اتمام سیستم عامل بتوان به آن اضافه کرد بلکه برنامه نویسان باید درحین انجام کار و تمام پروسه های کدنویسی به ایمن کردن کدهای خود بپردازند. از طرفی می توانند مواردی را به عنوان پشتیبان امنیت سیستم عامل قرار دهند که از نفوذهای احتمالی به سیستم عامل جلوگیری شود

اقدامات امنیتی اندروید

اندروید دارای قابلیت های امنیتی درونی است که در هنگام برنامه نویسی اندروید به آن اضافه شده و باعث کاهش حملات امنیتی به این سیستم عامل شده است. این سیستم امنیتی داخلی به گونه ای برنامه نویسی شده که از گرفتن بسیاری از تصمیمات ناامن جلوگیری کرده و به صورت خودکار فایل های مشکوک را پاکسازی می نماید. همچنین برای نصب بسیاری از برنامه ها نیاز به اجازه این سیستم امنیتی دارید.

اقدامات امنیتی در اندروید

این سیستم عامل کاربر محور بوده و بسیاری از مسایل امنیتی نیز مبتی بر کاربر است. برای برقراری امنیت در برنامه نویسی اندروید مجوزهایی از کاربر گرفته می شود تا امکان حذف عوامل نا امن را داشته باشد. این مجوزها به اندروید این اجازه را می دهد تا از متصل شدن چند کاربر به منابع یکدیگر جلوگیری نموده و امنیت این سیستم های عامل را ارتقا دهد. درواقع در برنامه نویسی اندروید مجموعه ای از اقدامات امنیتی در اختیار این سیستم عامل قرار می گیرد تا به حفاظت از خود بپردازد.

چند گام موثر در جهت ارتقا امنیت در برنامه نویسی اندروید

مهم ترین اقدام برای ارتقا امنیت این سیستم عامل در هنگام برنامه نویسی بوده که توسط برنامه نویس و نحوه عملکرد او تعیین می شود. نکاتی وجود دارد که باید در هنگام برنامه نویسی رعایت شود تا از حمله هکرها در امان بمانید.

مقابله با حمله CSRF

برخی از حملات امنیتی به گونه ای هستند که با فریب مخاطب انجام شده و فرد را برای بارگذاری به یک سایت یا نرم افزار می کشانند و اطلاعات مهم او را سرقت می نمایند. این مورد بیشتر در برنامه هایی که دارای کدنویسی های ناقصی هستند اتفاق می افتد. زمانی که برنامه نویس در نوشتن کدهای خود دقت نکرده و بدون ایمن کردن آن ها را رها می کند، حمله کننده از همین خلا های موجود در برنامه نویسی برای سرقت اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می کند.

مقابله با حملهCSRF

در این شرایط برای همه تقاضاهای POST توکن های تصادفی بسازید تا از بروز این اشتباهات جلوگیری نمایید. تصادفی بودن این توکن ها باعث می شود که حساسیت سیستم امنیتی داخلی اندروید بیشتر شود. در سایر مقاله های سورس آباد می توانید درباره اصطلاحات استفاده شده در این مقاله مطالعه نمایید.

نظارت کامل بر اطلاعات ورودی

یکی از مهم ترین مسایل در رعایت امنیت در برنامه نویسی اندروید توجه به اطلاعات ورودی است. شما باید مراحلی را برای تایید اعتبار این اطلاعات طراحی نمایید. شما باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است کاربر اطلاعات اشتباهی را وارد کند یا حمله کننده ای با ورود اطلاعات نادرست قصد آسیب رساندن به برنامه شما را داشته باشد.

اطلاعات ورودی

بنابراین برای ورود اطلاعات به برنامه حتما اقدامات امنیتی لازم را در نظر گرفته و همواره این اطلاعات را بررسی کنید تا از سلامت آن ها مطمئن شوید. در هنگام برنامه نویسی اندروید توجه داشته باشید که اگر اقدامات امنیتی شما مطابق با جاوا اسکریپت نوشته شده باشد با غیرفعال کردن آن می تواند اقدامات شما را نیز منفعل نماید. بنابراین این اقدامات را زبان برنامه نویسی دیگری نیز بررسی نمایید.

نگاه اجمالی به امنیت در برنامه نویسی اندروید

در این مقاله تلاش کردیم تا به صورت مختصر شما را با اقدامات لازم برای ایمن سازی برنامه نویسی اندروید آشنا کنیم. امنیت اندروید چیزی است که باید در مرحله برنامه نویسی اتفاق بیفتد. برنامه نویسان با اعمال دقت بیشتر در کدنویسی می توانند درستی اطلاعات ورودی کاربر و برخی اشتباهات وی در ورود به سایت های نا امن را در نظر گرفته و برای ایمن کردن برنامه از این جهات اقداماتی را انجام دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *