زبان برنامه نویسی کاتلین Kotlin

۹ شهریور ۱۳۹۸ سورس آباد
کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین

کاتلین یک زبان برنامه نویسی متقاطع، استاتیک و با استنباط از نوع است. کاتلین به گونه ای طراحی شده است که با جاوا کاملا همکاری کند و نسخه ی jvm کتابخانه استاندارد آن به کتابخانه کلاس جاوا بستگی دارد. کاتلین عمدتا JVM را هدف قرار میدهد، اما همچنین به JavaScript یا کد بومی (از طریق LLVM) نیز وارد میشود. کاتلین از طریق بنیاد کاتلین توسط JetBrains و Google حمایت مالی میشود. Kotlin به طور رسمی توسط Google برای توسعه تلفن همراه در Android پشتیبانی می شود. از زمان انتشار اندروید استودیو ۳.۰ در اکتبر ۲۰۱۷، کاتلین به عنوان جایگزینی برای کامپایلر استاندارد جاوا درج شده است. کامپایلر اندروید کاتلین به کاربر اجازه میدهد تا از بین کد های سازگار جاوا ۶  یا جاوا ۸ کد هدفمند را انتخاب کند. کاتلین از مه ۷ ۲۰۱۹ زبان اصلی مورد علاقه ی Google برای توسعه برنامه Android بوده است.

زبان کاتلین چیست؟

کاتلین یک زبان برنامه‌نویسی عمومی، مستقل و از نوع ایستا است که بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می‌شود. همچنین می‌تواند به سورس کد جاوا اسکریپت یا کد ماشین نیز کامپایل شود. اولین توسعهٔ آن توسط تیم برنامه‌نویسان JetBrains واقع در شهر سن پترزبورگ روسیه انجام شد. (این نام از روی جزیره کاتلین در نزدیکی شهر سن پترزبورگ می‌آید.) کاتلین در ژانویهٔ سال ۲۰۱۲ به عنوان زبان ماه انتخاب شد. با وجود آنکه کاتلین از نظر syntax با جاوا سازگار نیست، این زبان طراحی شده تا با کد جاوا همکاری داشته باشد و کتابخانه‌های استاندارد نسخه جاوای آن، متکی بر کتابخانه‌های کلاس جاوا است.

تاریخچه کاتلین

JetBrains در ژوئیه سال ۲۰۱۱ از پروژه Kotlin پرده برداری کرد، زبانی جدید برای ماشین مجازی جاوا که برای یک سال در حال ساخت و توسعه بود. دیمتری جمرو سرپرست JetBrains بر این باور بود که بیشتر زبان های برنامه نویسی، آن ویژگی های که دنبالش هستند را ندارد. به غیر از اسکالا. او به زمان کند کامپایل در اسکالا به عنوان کمبودی اشاره کرد.
یکی از اهداف مهم کاتلین این است که به اندازه ی جاوا سرعت قابل توجهی درکامپایل داشته باشد. JetBrains در فوریه سال ۲۰۱۲ منبع باز این پروژه را تحت مجوز Apache 2 ارائه کرد.
سرپرست توسعه، Andrey Breslav بیان کرده کاتلین ارائه شده تا زبانی پر قدرت و شی گرا بوده و زبانی بهتر از جاوا باشد. اما هنوز هم با کد جاوا کاملاً قابل تعامل است و به شرکتها این اجازه را می دهد تا مهاجرت تدریجی از جاوا به Kotlin را انجام دهند.

ویژگی های زبان کاتلین

کاتلین همانطور که کلاس ها و متدهای برنامه نویسی شی گرا را پشتیبانی میکند، برنامه نویسی رویه ای (procedural programming) را نیز با استفاده از توابع پشتیبانی میکند.
نقطه ی شروع یک برنامه با زبان کاتلین، همانند شروع در زبان های C و ++C با main آغاز میشود که آرایه ای شامل خطوط دستور را منتقل می کند.
توابع کاتلین (و سازندگان) از آرگومان های پیش فرض برای لیست آرگومانهای با طول متغیر پشتیبانی می کنند سپس آرگومان ها را نامگذاری می کنند. توابع عضو کلاس به صورت مجازی است، یعنی براساس نوع زمان اجراء شیء مورد نظر در آنها اعزام می شود.

ویژگی های زبان مدرن کاتلین به شما این امکان را می دهد تا روی بیان ایده های خود تمرکز کنید و کد boilerplate کمتری بنویسید. کد کمتر نوشته شده همچنین به معنی کد کمتری برای آزمایش و نگهداری است. کیفیت برنامه خود را با Kotlin بهبود دهید. انواع Nullable وNonNull در سیستم کاتلاین تهیه می شوند تا در جلوگیری از NullPointerExceptions کمک کنند. Kotlin همچنین بسیاری از ویژگی های زبان دیگر را برای کمک به شما در جلوگیری از اشتباهات معمول برنامه نویسی را دارا می باشد .
کاتلین کاملا با زبان برنامه نویسی جاوا قابل تعامل است، بنابراین می توانید در پروژه خود به اندازه دلخواه، توابع Kotlin یا بیشتر از آن را داشته باشید.

کاتلین در اندروید

اندروید استودیو پشتیبانی کلاس اول را برای Kotlin ارائه می دهد. این نرم افزار حتی دارای ابزار داخلی برای کمک به شما در تبدیل کد مبتنی بر جاوا به Kotlin است. ابزار Show Kotlin Bytecode به شما امکان می دهد تا هنگام یادگیری Kotlin، کد معادل جاوا را مشاهده کنید. Android KTX با استفاده از ویژگی های زبان Kotlin، توسعه اپلیکیشن های اندروید را مختصر تر و راحت تر می کند.

اگر سیستم عامل اندروید نظر شما رو جلب کرده و به آن علاقه دارید تا اپلیکیشنی برای آن ایجاد کنید، زبان برنامه نویسی کاتلین انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. این زبان برنامه نویسی امروزه به یکی از رقبای سرسخت زبان جاوا تبدیل شده است. در گذشته زبان جاوا، تنها زبان برنامه نویسی مورد نظر برای ایجاد برنامه های اندرویدی بود، که به دلیل ویژگی های این زبان برنامه نویسی و همچنین میزان محبوبیت آن میان کاربران بود.

اپلیکیشن های مهمی که با کاتلین ساخته شده اند

Pinterest : یک سرویس محبوب و قدرتمند اشتراک گذاری تصاویر و خدمات رسانه ای دیجیتال است که با زبان برنامه نوسی Kotlin توسعه داده شده است.

Coursera :  Coursera دوره های آنلاین برگزار شده توسط برخی از دانشگاه ها و موسسات مشهور مانند استنفورد و ییل را ارائه می دهد. این سرویس آنلاین نیز از زبان Kotlin استفاده میکند.

Trello : Trello یک برنامه مدیریت پروژه است، که در شرکت های بزرگی همچون فیسبوک از آن استفاده میشود. به این صورت که مدیر پروژه کارهای مختص به هر شخص و هر روز را برای آن ها در این برنامه مشخص کرده و کارمندان این وظایف را با توجه به میزان زمانی که به آنها داده شده است انجام میدهند.

سورس آباد

مدیر وبسایت سورس آباد، علاقه‌مند به دنیای وب، اندروید و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :
    © تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سورس آباد می باشد.