زبان جاوا

زبان برنامه نویسی JAVA

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا در اصل توسط شرکت Sun Microsystems که آغاز کننده ی آن James Gosling توسعه یافت و در سال ۱۹۹۵ به عنوان جزء اصلی ، پلتفرم جاوا Sun Microsystems عرضه شد .

آخرین نسخه استاندارد عرضه شده ی جاوا ، Java SE8 نام دارد . همراه با پیشرفت روز افزون جاوا و محبوبیت گسترده آن ، پیکربندی های متعددی برای آن اعمال شده است تا بر روی تمامی پلتفرم ها مناسب باشد . به عنوان مثال :J2EE برای توسعه نرم افزار های سازمانی و J2ME برای توسعه نرم افزار های موبایل کاربرد دارد .

نسخه های جدید j2 به ترتیب به Java EF ، Java SE و Java ME تغییر نام داده اند . شعار تضمین داده شده ی جاوا : “یک بار بنویسید ، همه جا اجرا کنید” .

قابلیت های منحصر به فرد جاوا

 • شی گرا _ در جاوا همه چیز یک شی هستند . جاوا به دلیل دارا بودن این قابلیت که مبتنی بر شی است میتواند به راحتی گسترش داده شود .
 • پلتفرم های مستقل _ بر خلاف بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر از جمله C و ++C وقتی جاوا کامپایل میشود ، آن را به یک سیستم عامل به خصوص اختصاص نمیدهد ، بلکه به کد بایت مستقل از پلترفم تبدیل میشود . این کد بایت در سرتاسر وب توزیع شده و توسط ماشین مجازی (JVM) روی هر پلتفرم(بستری) که برای آن در نظر گرفته شده است قابل اجراست .
 • آسان − جاوا به گونه ای طراحی شده است که به راحتی قابل یادگیری است . اگر بتوانید مفهوم اصلی OPP JAVA را درک کنید ، تسلط بر آن آسان خواهد بود .
 • ایمن −  ویژگی امن بودن جاوا این امکان را به شما میدهد که سیستم های عاری از ویروس را ایجاد کنید . تکنیک های احراز هویت بر اساس رمزگزاری “کلید عمومی” هستند .
 • معماری بی طرف _ کامپایلر جاوا با استفاده از سیستم جاوا در زمان اجرا ، یک فرمت فایل شیء با معماری بی طرف ایجاد می کند ، که باعث می شود کد کامپایل شده در بسیاری از پردازنده ها قابل اجرا باشد.
 • قابل حمل _ جاوا با وجود داشتن معماری بی طرف و نداشتن جنبه های وابسته به اجرا بر روی پلتفرم های خاص ، جاوا را قابل حمل میکند . کامپایلر جاوا در ANSI C با یک مرز قابل حمل نوشته شده است ، که یک زیر مجموعه از POSIX است.
 • قدرتمند_ جاوا با تأکید بیشتر بر کامپایل کردن بررسی خطای های ایجاد شده هنگام زمان اجرا برنامه ، تلاش می کند تا شرایط مستعد خطا را از بین ببرد .
 • چند رشته ای_ با داشتن ویژگی چند رشته ای در جاوا می توان برنامه هایی را نوشت که می توانند همزمان چندین کار را  انجام دهند. این ویژگی به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا برنامه های تعاملی را ایجاد کنند که روان اجرا شوند .
 • تفسیر شده (مفسری)_ کد جاوا بایت به صورت دستورالعمل های دستگاه بومی ترجمه شده است و در هیچ مکانی ذخیره نمی شود . در این صورت روند توسعه سریعتر و تحلیلی تر است زیرا پیوند(متصل کردن) یک فرآیند افزایشی و روان است .
 • عملکرد بالا_ جاوا با استفاده از کامپایلر های just-in-time (به موقع) ، عملکرد بالایی را امکان پذیر میسازد .
 • توزیع شده_  جاوا برای محیط های توزیع شده ای همچون اینترنت طراحی شده است .
 • پویا(داینامیک)_ جاوا بدلیل اینکه برای انطباق با محیط های در حال تحول طراحی شده است از زبان های C و ++C پویا تر است . برنامه های جاوا می توانند مقدار زیادی از اطلاعات زمان اجرا را داشته باشند که می توانند برای تأیید و رفع دسترسی به اشیاء در زمان اجرا استفاده شوند .

تاریخچه جاوا

جیمز گوسلینگ در ژوئن ۱۹۹۱ پروژه زبان جاوا را برای استفاده در یکی از پروژه های اصلی خود خود آغاز کرد . این زبان در ابتدا “بلوط” نامیده می شد به دلیل وجود یک درخت بلوط در بیرون از دفتر گوسلینگ ، بعد از آن مدتی آن را  “سبز” نامیدند و بعداً با استفاده از فهرست کلمات تصادفی به عنوان جاوا تغییر نام داد .

Sun اولین نسخه ی عمومی را که Java 1.0 نام داشت با شعار “یک بار بنویسید ، همه جا اجرا کنید” و “ارائه برنامه های بدون هزینه در سیستم عامل های محبوب” در سال ۱۹۹۵ منتشر کرد .

در ۱۳ نوامبر ۲۰۰۶ ، Sun بخش زیادی از جاوا را به عنوان نرم افزار رایگان و منبع آزاد و با توجه به مجوز عمومی GNU منتشر کرد .

در ۸ مه ۲۰۰۷ ، Sun این روند را به اتمام رساند و کلیه کدهای اصلی جاوا را رایگان و منبع آزاد منتشر کرد ، البته جدا از بخش کوچکی از کدهایی که Sun حق نسخه برداری را در اختیار نداشت.

ابزارهای مورد نیاز

برای شروع شما نیاز به یک کامپیوتر و همچنین نرم افزار های زیر دارید :

 • Java JDK 8 برای دانلود و آموزش نصب کلیک کنید .
 • IDE (محیط توسعه یکپارچه) که زبان جاوا را پشتیبانی کند مثل net beans , eclipse و Android Studio

 

 

سورس آباد

مدیر وبسایت سورس آباد، علاقه‌مند به دنیای وب، اندروید و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :
  © تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سورس آباد می باشد.