آموزش زبان جاوا به زبان ساده – مقدمه

دسته بندی ها : آموزش زبان جاوا 25 شهریور 1398 تیم تولید محتوا

زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که ابتدا توسط Sun Microsystems ساخته شده و در سال 1995 منتشر شده است. جاوا بر روی سیستم عامل های مختلفی مانند Windows  Mac OS و نسخه های مختلف UNIX اجرا می شود. این آموزش درک کاملی از زبان برنامه نویسی جاوا را به شما می دهد. این مرجع ضمن یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا، شما را به سمت رویکردهای ساده و عملی سوق می دهد.

چرا باید زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیریم ؟

java اغلب برای دانشجویان و متخصصان شاغل است، تا آنها را تبدیل به یک مهندس نرم افزار فوق العاده بکند به ویژه برای کسانی که در زمینه توسعه نرم افزار کار میکنند.
ما در اینجا برخی از مزایای اصلی یادگیری برنامه نویسی java را ذکر می کنیم:

 • شیء گرا – در زبان برنامه نویسی java همه چیز یک object (شیء) است. بدلیل دارا بودن قابلیت مبتنی بر شیء در این زبان، java را میتوان به راحتی گسترش داد.
 • بسترهای نرم افزاری مستقل – بر خلاف بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر از جمله C و ++C وقتی جاوا کامپایل میشود، آن را به یک سیستم عامل به خصوص اختصاص نمیدهد، بلکه به کد بایت مستقل از پلترفم تبدیل میشود. این کد بایت در سرتاسر وب توزیع شده و توسط ماشین مجازی (JVM) روی هر پلتفرم(بستری) که برای آن در نظر گرفته شده است قابل اجراست.
 • آسان − جاوا به گونه ای طراحی شده است که به راحتی قابل یادگیری است. اگر بتوانید مفهوم اصلی OPP JAVA را درک کنید، تسلط بر آن آسان خواهد بود.
 • ایمن −  ویژگی امن بودن جاوا این امکان را به شما میدهد که سیستم های عاری از ویروس را ایجاد کنید. تکنیک های احراز هویت بر اساس رمزگزاری “کلید عمومی” هستند.
 • معماری بی طرف _ کامپایلر جاوا با استفاده از سیستم جاوا در زمان اجرا، یک فرمت فایل شیء با معماری بی طرف ایجاد می کند، که باعث می شود کد کامپایل شده در بسیاری از پردازنده ها قابل اجرا باشد.
 • قابل حمل _ جاوا با وجود داشتن معماری بی طرف و نداشتن جنبه های وابسته به اجرا بر روی پلتفرم های خاص، جاوا را قابل حمل میکند. کامپایلر جاوا در ANSI C با یک مرز قابل حمل نوشته شده است، که یک زیر مجموعه از POSIX است.
 • قدرتمند_ جاوا با تأکید بیشتر بر کامپایل کردن بررسی خطای های ایجاد شده هنگام زمان اجرا برنامه، تلاش می کند تا شرایط مستعد خطا را از بین ببرد.

ساخت اولین پروژه با استفاده از زبان جاوا

فقط برای اینکه کمی با برنامه نویسی جاوا آشنا شوید، می خواهیم یک برنامه کوچک معمولی C Programming Hello World را بسازیم.

public class MyFirstJavaProgram {

  /* This is my first java program.
  * This will print 'Hello World' as the output
  */

  public static void main(String []args) {
   System.out.println("Hello World"); // prints Hello World
  }
}

نرم افزار های کاربردی برنامه نویسی جاوا

آخرین نسخه استاندارد از جاوا، Java SE 8 نام دارد. با پیشرفت جاوا و محبوبیت گسترده آن، پیکربندی های مختلفی متناسب با انواع مختلف سیستم عامل برای این زبان برنامه نویسی ساخته شده است.
به عنوان مثال: J2EE برای برنامه های کاربردی سازمانی، J2ME برای برنامه های کاربردی موبایل.
نسخه های جدید J2 به ترتیب به Java SE ،Java EE و Java ME تغییر یافتند. شعار تضمین داده شده ی جاوا : “یک بار بنویسید ، همه جا اجرا کنید”.

 • چند رشته ای_ با داشتن ویژگی چند رشته ای در java می توان برنامه هایی را نوشت که می توانند همزمان چندین کار را  انجام دهند. این ویژگی به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا برنامه های تعاملی را ایجاد کنند که روان اجرا شوند.
 • تفسیر شده (مفسری)_ کد java بایت به صورت دستورالعمل های دستگاه بومی ترجمه شده است و در هیچ مکانی ذخیره نمی شود. در این صورت روند توسعه سریعتر و تحلیلی تر است زیرا پیوند(متصل کردن) یک فرآیند افزایشی و روان است.
 • عملکرد بالا_ java با استفاده از کامپایلر های just-in-time (به موقع)، عملکرد بالایی را امکان پذیر میسازد.
 • توزیع شده_  java برای محیط های توزیع شده ای همچون اینترنت طراحی شده است.
 • پویا(داینامیک)_ java بدلیل اینکه برای انطباق با محیط های در حال تحول طراحی شده است از زبان های C و ++C پویا تر است. برنامه های java می توانند مقدار زیادی از اطلاعات زمان اجرا را داشته باشند که می توانند برای تأیید و رفع دسترسی به اشیاء در زمان اجرا استفاده شوند.

بازدیدکنندگان محترم

این آموزش برای مبتدیان آماده شده است تا به آنها کمک کند مفاهیم اساسی تا پیشرفته مربوط به زبان برنامه نویسی java را درک کنند.
مشاهده دیگر آموزش های زبان جاوا در سورس آباد

تیم تولید محتوا سورس آباد
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای سورس آباد، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه برنامه نویسی و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم. محتوای این صفحه توسط مدیر سایت کنترل و بررسی خواهد شد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!