برنامه نویسی Swift چیست و چه کاربردی دارد؟

۶ دی ۱۳۹۸ سورس آباد
برنامه نویسی سوئیفت چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده روز افزون از موبایل های هوشمند سبب شده تا برنامه نویسان به فکر توسعه و گسترش برنامه ها و نرم افزارهای مرتبط با این دستگاه های الکترونیکی بیفتند. در آینده ای نه چندان دور می توانید دنیایی را تصور کنید که بدون وجود ابزارها و وسایل الکترونیکی مانند اسمارت فون ها غیر ممکن خواهد بود. در این مقاله از سایت سورس آباد سعی خواهیم کرد شما را با برنامه نویسی Swift و آموزش های مربوط به برنامه نویسی IOS در این زمینه آشنا کنیم. با ادامه مقاله همراه ما باشید.

برنامه نویسی IOS

اندروید و IOS از سیستم های عامل پر کاربرد در اسمارت فون ها به شمار می روند. بنابراین بیشترین توجه برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزارهای موبایلی به این دو سیستم عامل معطوف شده است. در این مقاله از سورس آباد به صورت گام به گام از مفاهیم اولیه این آموزش آغاز کرده و شما را تا رسیدن به مرحله پیشرفته همراهی خواهیم کرد.

Swift چیست و چه کاربردی دارد؟

برنامه نویسی Swift یکی از زبان های برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل ساخته شده و توسعه یافته است. از این زبان چند منظوره برای IOS، لینوکس، OS و سایر سیستم های عامل مربوط به اپل استفاده می شود. درواقع شرکت اپل با طراحی این زبان قصد داشت تا زبانی اختصاصی برای سیستم عامل خود طراحی کرده و خطاهای موجود در برنامه نویسی های خود را رفع نماید. ظهور سوئیفت باعث شد تا سختی هایی که در Objective-C وجود داشت راحت تر و قابل فهم باشند.

تاریخچه زبان Swift

برنامه نویسی سوئیفت برای نخستین بار برای توسعه برنامه های اپل طراحی شد و به عنوان یک توسعه دهنده توسط برنامه نویسان شرکت اپل مورد توجه قرار گرفت و دچار پیشرفت های چشمگیری شد. با این زبان برنامه های زیادی تولید شده اند که اولین آن ها برنامه ای برای کنفرانس جهانی توسعه دهندگان بود. ایده اولیه ساخت این زبان از بسیاری از زبان ها پیشرفته و در حال استفاده الگوبرداری شده است. تا الان محبوب ترین اپلیکیشن های سیستم عامل IOS با زبان برنامه نویسی Swift طراحی و نوشته شده است.

تاریخچه سوئیفت

کارایی های سوئیفت چیست؟

در گذشته اپل با ساختار Objective-C کار می کرد که از جمله ساختارهای پیچیده بوده و کار کردن با آن بسیار سخت و مشکل بود. درواقع سوئیفت به عنوان جایگزینی برای این ساختار طراحی شده است. این زبان اگرچه کارها را راحت تر کرده اما یکی از پیشرفته ترین زبان های برنامه نویسی به حساب می آید. برنامه نویسی Swift ویژگی هایی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

مدیریت دسترسی ها

این زبان مدرن دارای سطوح مختلفی برای کنترل و مدیریت دسترسی نمادها است. این سطوح شامل ۵ لایه است که برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی، سلسله مراتب وراثت را در نظر نمی گیرد. سطح دسترسی باز بیانگر آن است که کلاس ها بیرون از ماژول تقسیم بندی شده اند. سطح عمومی دسترسی ها را از هر ماژولی فراهم می کند. در سطح داخلی بیانگر این است که این ماژول در دسترس قرار دارد.

سطح دسترسی در فایل خصوصی به این معنا است که ماژول فقط از درون فایل در دسترس قرار می گیرد. آخرین سطح، سطح اختصاصی یا خصوصی است که نشان دهنده این مساله است که این نماد قابل دسترسی در یک محدوده اسکوپ است.

مدیریت دسترسی ها

مقادیر مختلف

مقادیر در زبان های برنامه نویسی شی ء گرا به دو شکل وجود دارند. دسته اول object هایی هستند که در پشته ها ذخیره می شوند و یک نشانه گر همواره این object را نشان می دهد. اگر این مقدار کپی شود object ها میان متدهای مختلف جابجا می شوند.

در این صورت به تمام دیتاهایی که در پشته وجود دارند این امکان داده می شود که با یک رونوشت به هر کسی دسترسی داشته باشد. دسته دوم مقادیر از انواع مقدارهای اساسی هستند. این مقادیر مانند Float یا عدد صحیح به صورت واضح نشان داده خواهند شد.

مدیریت و کنترل حافظه

در گذشته اپل با ساختار Objective-C به صورت دستی به حافظه دسترسی داشته و آن را کنترل می کرد. اما امروزه سوئیفت ARC را برای این مدیریت و کنترل استفاده به کار می برد. ARC نوعی شمارشگر اتوماتیک منابع است که می تواند حافظه را به آسانی جابجا نماید.

یکی از ایرادات ARC این است که چرخه های قوی رفرنس ایجاد می کند. اپل برای حل این مشکل سعی کرده تا کلمه های کلیدی آن را به صورت ناشناس معرفی نماید.

حمایت از رشته ها

Objective-C شرایطی را فراهم می کرد که مقدارهای مختلف suntactic sugar اجازه داشته باشند تا برخی از اشیاء را درون این زبان ایجاد کرده و پس از آن فراخوانی نمایند. این زبان برنامه نویسی محیط های Cocoa و Cocoa Touch را پشتیبانی کرده و بسیاری از کلاس های رایج در کتابخانه بنیاد کیت وجود داشتند.

حمایت از رشته ها

در این مقاله از سورس آباد تلاش کردیم تا شما را با زبان برنامه نویسی سوئیفت آشنا نموده و آن را تا حدودی معرفی نماییم. در ادامه شما را با تاریخچه ایجاد این زبان برنامه نویسی (Swift) و کارایی هایی مختصر از این زبان آشنا کردیم. این زبان پیشرفته نحوه کنترل حافظه را تغییر داده و از رشته ها حمایت می کند. و تا الان محوب ترین زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل IOS می باشد. به طور کلی این زبان برنامه نویسی برای راحتی کار با سیستم عامل IOS طراحی و ساخته شده است.

سورس آباد

مدیر وبسایت سورس آباد، علاقه‌مند به دنیای وب، اندروید و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :
    © تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سورس آباد می باشد.